Ajurweda – dobroczynna moc oddechu

Ajurweda – dobroczynna moc oddechu

Projekt bez tytułu

Chińczycy twierdzą, że prawdziwy wiek człowieka liczy się nie miarą lat a ilością wykonanych oddechów.
Zatem czy powinniśmy dążyć do tego, żeby oddychac jak najmniej? Oddech przeciętnego człowieka liczy ok. 12-15 razy na minutę. Podobno jogini, którzy zdobyli najwyższe poziomy świadomości potrafią oddychać 2-3 razy na minutę. Nie bierzcie jednak tych słów zbyt dosłownie, ponieważ aby oddychać mniej, tak jak jogini, trzeba najpierw zadbać o jakość tego oddechu i o odpowiednie dotlenienie komórek naszego ciała.

Dobrze wykonany oddech może sprawić, że nasze komórki będą bardziej dotlenione, a dzięki temu będą mogły pracować na najwyższych obrotach, może sprawić że schudniemy, poprawimy swoją przemianę materii, pozbędziemy się schorzeń przewlekłych a nawet chorób onkologicznych, poprawi naszą wydolność oddechową i sprawność sportową, może sprawić że nasz mózg będzie lepiej odżywiony, poprawi nam się pamięć i koncentracja, może sprawić że będziemy bardziej kreatywni, pomysłowi i empatyczni. Dobry oddech sprawi również, że nasza życiowa energia da nam mocnego kopniaka do działania i że będzie chciało nam się żyć prawdziwie.
A do czego może się przyczynić niewłaściwe oddychanie? Do wszystkiego, co jest przeciwieństwem powyżej opisanych efektów.

Zatem co zrobić, żeby nasz oddech był dobrej jakości, żeby dostarczał nam dobrodziejstw tego świata i przedłużał życie?
Koncepcja wpływania na organizm poprzez oddech w ajurwedzie zwana pranajamą, jest niesamowicie obszerną dziedziną, której poświęcono wiele tomów ksiąg.
Jednak trzeba od czegoś zacząć – najlepiej od czegoś prostego i dającego szybkie efekty. Dlatego opiszemu tu trzy techniki oddechowe, które możesz wykonywać codziennie, a które w niesamowity sposób odmienią Twoje życie:

Na początek kilka uniwersalnych wskazuwek:

  • Każdą z technik oddechowych można stosować w sposób doraźny, w sytuacjach stresujących, ale najlepsze feekty przynosi stosowana codziennie rano.
  • Wykonując ćwiczenia oddechowe, usiądź z wyprostowanym kręgosłupem – nie opierając się o nic, możesz to robić na krześle, poduszce medytacyjnej lub macie.
  • Ćwiczenia Bhastrika i Kaphalabhati należy robić na pusty żołądek
  • Każde ćwiczenie oddechowe rozpoczynaj od wyciszenia oddechu

Nadi Sodhana – czyli oddech naprzemienny. Jest to technika niezastąpiona w okiełznaniu gonitwy myśli. Uspokaja, odpręża, pomaga usunąć blokady energetyczne, synchronizuje działanie obu półkul mózgowych, przyspiesza wejście w stan medytacji i czyni go bardziej intensywnym, poprawia zdolność koncentracji umysłu. Może być stosowana doraźnie w różnych stresujących sytuacjach życiowych, ale najlepiej, aby zaczynać nią każdy dzień.
Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem, możesz zamknąć oczy. Przygotuj palec serdeczny i kciuk prawej ręki, ręszte palcy możesz mieć zgiętą. Tymi dwoma palcam będziesz naprzemiennie zatykać raz prawą raz lewą dziurkę. Najpierw zatkaj kciukiem prawą dziurkę nosa i weź głęboki oddech prawą dziurką, teraz zatkacj obie dziurki i przytrzymaj oddech na tak długo, jak będzie to dla Ciebie komfortowe, następnie zatykając prawą dziurkę, lewą dziurką wypuść powietrze – przy czym rób to dwa razy wolniej niż wdech. Teraz zrób to samo z drugiej strony: zatkaj prawą dziurkę, a lewą weź oddech, potem go przytrzymaj i wypuść prawą. Powtórz to ćwiczenie 3-5 razy.

Bhastrika – czyli tzw. oddech miecha kowalskiego. Jest to pranajama o oczyszczających właściwościach. Pobudza wydolność układów fizjologicznych dzieki zwiększonej ilości pobieranego tlenu. Pobudza mózg do działania na wyższym poziomie świadomości. Przynosi ukojenie przy bólu zatok, oczyszcza organizm i zwiększa żywotność wszystkich tkanek i organów, rozgrzewa.
Siadamy prosto, wyciszamy oddecha, następnie wciągamy mocno powietrzenosem, wydymając jednocześnie brzuch, następnie tak samo intensywnie wydychamy powietrze wciągając brzuch. Wdechy i wydechy robimy dość intensywnie i szybko. Można zacząć od 15-20 wdechów i wydechów i zwiększać tę ilość z czasem do 50-60. Zakończyć serię wydechem i zatrzymaniem powietrza na tak długo jak to możliwe. Serię można powtórzyć 2-3 razy.

Kapalabhati – czyli oddech ognia. Jest to technika oczyszczająca, która rozjaśnia umysł, oczyszcza i dodaje energii, szczególnie po dużym stresie lub wysiłku psychicznym. Usuwa nadmiar dwutlenku węgla, oczyszca płuca, eliminuje zanieczyszczenia krwi, reguluje poziom pH w organiźmie, poprawia działąnie przysadki mózgowej.
Ta technika jest podobna do Bhastriki z tą różnicą, że skupiamy się tylko na wydechach – bardzo intensywnych z podciągnięciem brzucha (przyciśnięciem pępka do kręgosłupa). Wdech w tej technice jest jakby niezauważalny. Zaczynamy np. od 10 oddechów, zwiększając ich ilość z czasem nawet do 120.