Choroby paznokci — najczęściej występujące

Choroby paznokci — najczęściej występujące

Paznokcie od lat uznaje się za wizytówkę człowieka, pomimo że jest to stara zasada, nie można zaprzeczyć, że ich stan może świadczyć również o poważnych chorobach. Z ich wyglądu można wyczytać nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka urazy mechaniczne, ale również zakażenia bakteryjne, grzybicę czy niedobór witamin. Dlatego warto obserwować swoje paznokcie, aby móc w porę zareagować. Poniżej zostaną zaprezentowane najczęściej występujące choroby paznokci.

Grzybica paznokci

Prawdopodobnie najczęściej spotykana choroba paznokci. Może ona dotknąć zarówno paznokci u rąk, jak i nóg. Przyjmuje się jednak, że grzybica szybciej i łatwiej rozwija się na palcach stóp, przez wzgląd na dostępność (np. poprzez chodzenie boso na basenie) oraz sprzyjające środowisko rozwoju (stopy łatwiej się pocą, praktycznie cały czas zakładane są na nie skarpetki i buty).
Objawy grzybicy nie są trudne do rozpoznania — na płytce paznokcia pojawiają się charakterystyczne przebarwienia. Najpierw przybierają barwę żółtą, następnie stopniowo ciemnieją.

Onycholiza paznokci

Onycholiza występuje najczęściej u osób regularnie wykonujących manicure hybrydowy i żelowy. Za jej główną przyczynę uznaje się uszkodzenia mechaniczne, powstałe na wskutek zabiegów.Onycholiza objawia się odklejeniem płytki paznokcia od łożyska, nie następuje to jednak od razu, tylko ma przebieg stopniowy. Proces odklejania się płytki zaczyna się od brzegu paznokcia i zmierza w drugą stronę płytki.

Część paznokcia, która już została oddzielona, przybiera białą barwę. Może ona z czasem zmieniać kolor na zielony lub żółty. Co ciekawe, przyczynami onycholizy mogą być również zaburzenia hormonalne, zakażenia grzybicze czy nawet uczulenie na określone składniki produktów do stylizacji paznokci.

  choroby paznokci

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci jest chorobą, która nie występuje samodzielnie, pojawia się jedynie jako jednostka, towarzysząca łuszczycy skóry. Jej objawy również są charakterystyczne — łuszczycę najłatwiej poznać po wgłębieniach na paznokciach, mogą one występować pojedynczo lub w podłużnych skupiskach.

Warto również pamiętać, że paznokcie dotknięte tą chorobą są matowe, przerośnięte i suche, łatwo się kruszą. Co ciekawe, łuszczycę paznokci leczy się analogicznie do łuszczycy skóry, wykorzystując podobne preparaty.

Drożdżyca paznokci

Drożdżycą nazywa się odmianę grzybicy, którą wywołują konkretny rodzaj grzybów — drożdżaki. Najczęściej dotyka ona górną i boczną część paznokcia, a objawia się bólem i obrzękiem wałów okołopaznokciowych. Można zaobserwować również silne zaczerwienienie, a nawet wydzielającą się z nich ropę.

Drożdżycę leczy się podobnie jak grzybicę.Również należy pamiętać o ograniczeniu kontaktu paznokci z wodą, ponieważ wilgoć stanowi doskonałe środowisko do rozwoju grzybów.

Zanokcica paznokci

Zanokcica to zakażenie bakteryjne okołopaznokciowe, powstałe na wskutek zakłucia określonego miejsca nieodkażonym przedmiotem (może nim być zarówno zwykła igła, jak i profesjonalny przyrząd do manicure). Co ciekawe, objawy zanokcicy wyglądają jak zaawansowana drożdżyca. Jednak są o wiele bardziej dotkliwe i bolesne. Należy pamiętać, że zanokcica wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem, który poda odpowiednie leki, hamujące rozwój bakterii.