Co warto wiedzieć przed przekłuciem uszu?

Piercing stopniowo staje się coraz bardziej popularny. Wiele ludzi decyduje się na przekłucia różnych części ciała, w tym brwi, ust, twarzy, języka czy pępka. Nie oznacza to jednak, że klasyczne przekłucia uszu wychodzą z mody, a wręcz przeciwnie! Zabieg ten wciąż jest regularnie wykonywany, a tradycyjne kolczyki w płatkach uszu niezmiennie cieszą się dużym zainteresowanie. Przed zdecydowaniem się na przekłucie warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Przekłucie uszu – czym jest?

Przekłucie uszu to proces wykonywania niewielkich otworów w płatkach lub innych częściach ucha, w celu umożliwienia noszenia w nich biżuterii. Jest to powszechna praktyka w wielu krajach i kulturach na całym świecie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przekłucie uszu stanowi sposób na wyrażanie siebie, ale jest także często wykonywany w obrządkach religijnych

Co warto wiedzieć przed przekłuciem uszu?

Przekłuwanie krok po kroku

Dawniej do przekłucia uszu wykorzystywano specjalną maszynkę, jednak obecnie coraz więcej salonów podejmuje decyzje o posługiwaniu się wyłącznie sterylnymi igłami, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia jakichkolwiek infekcji czy innych niepożądanych następstw. Proces rozpoczyna się od dezynfekcji miejsca, w którym ma zostać wykonane przekłucie, a następnie przebicia go igłą. Następnie do stworzonego już otworu można wprowadzić kolczyk. Ważne jest, aby nie zdejmować biżuterii samodzielnie, lecz udać się na konsultację pozabiegowe, podczas których osoba wykonująca przekłucie oceni, czy dziurka odpowiednio się już zagoiła. Taki proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od miejsca przekłucia. W przypadku płatka ucha zwykle jest to od 40 do 60 dni

Chociaż niektóre osoby decydują się na samodzielne wykonanie przekłuć w domu, to zaleca się, aby powierzyć to zadanie profesjonalistom. W salonach kosmetycznych lub studiach piercingu wykwalifikowane osoby wykonają przekłucie szybciej, mniej boleśnie, a przede wszystkim bezpieczniej.

Proces gojenia

Wątpliwości nie ulega fakt, że przekłute ucho jest otwartą raną, w związku z czym należy poświęcać mu szczególną uwagę w procesie gojenia. Czas trwania rekonwalescencji zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia, wiek, sposób wykonania przekłucia, rodzaj założonej biżuterii i sama pielęgnacja. Szacuje się jednak, że zajmuje to od 1,5 miesiąca do 2

W pierwszych dniach po przekłuciu, ucho zwykle bardziej wrażliwe i może boleć. Zdarza się, że wokół otworu pojawia się również obrzęk i zaczerwienienie. Jest to naturalna reakcja organizmu na zabieg, która z czasem powinna się niwelować. Aby przyspieszyć proces gojenia i złagodzić dolegliwości bólowe, zaleca się stosowanie do konkretnych zaleceń zabiegowca.

Co zatem należy robić? Przede wszystkim najważniejsze jest wzmożone dbanie o higienę przekłutego miejsca. W związku z tym zabronione jest jakiekolwiek dotykanie go brudnymi rękami, a także unikanie zahaczania o ubrania w trakcie przebierania się. Warto także regularnie stosować zalecony przez zabiegowca preparat. Zwykle jest nim woda morska izotoniczna lub octenisept. Dobrze jest także kłaść się spać w pozycji, w której przekłute ucho nie będzie zbyt narażone na nacisk. Ponadto należy pamiętać, aby co jakiś czas delikatnie obracać kolczyk po to, by zapobiec zrostom tkanek i utrzymać przepływ krwi. 

W przypadku wystąpienia po przekłuciu poważniejszych objawów, takich jak gorączka, silny ból, ropnie lub długo utrzymujący się obrzęk, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub specjalistą od piercingu.

 

W naszym salonie urody La’Koshi oferujemy szybkie i bezbolesne przekłucie uszu. Nasz personel składa się z wyłącznie wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewnią Ci najwyższą jakość świadczonych usługi. Korzystamy z bezpiecznych i w pełni sterylnych narzędzi, a do każdego Klienta podchodzimy w indywidualny sposób. Odwiedź nas i przekonaj się!