Czy można wyleczyć trądzik?

Czy można wyleczyć trądzik?

Trądzik uznaje się za problem związany z dojrzewaniem, który dotyka wyłącznie nastolatków w pewnym okresie czasu. Jednak nie jest to reguła, a przypisywanie trądziku jedynie okresowi dorastania może prowadzić do niskiej oceny i wykluczenia osób starszych, borykających się z nim.

Trądzik młodzieńczy z reguły pojawia się i znika sam, jednak czasem leczenie wymaga profesjonalnej pomocy. Również trądzik, dotykający osoby starsze, wymaga interwencji dermatologicznej. Jednak łagodzenie objawów, to nie to samo, co pozbycie się przyczyny. Dlatego warto wiedzieć, czy można wyleczyć trądzik?

Gdzie pojawia się trądzik?

Najczęściej można go znaleźć na twarzy, a dokładniej w okolicach brody, na nosie i na czole. Tworzy wtedy charakterystyczny układ w kształcie litery T, której oznaczenie zawdzięcza nazwa tej strefy na twarzy (strefa T). Zmiany trądzikowe pojawiają się również na szyi, plecach, ramionach i dekolcie.

Trądzik powszechnie jest uznawany za coś nieestetycznego i wstydliwego, stąd osoby z tymi zmianami, często ukrywają wspomniane części ciała. Nie chcą uczestniczyć w wydarzeniach, które wymagają odkrycia niektórych części ciała (w takich sytuacjach jak np. impreza na plaży czy wizyta na basenie) oraz mają obniżoną samoocenę.

Czy można wyleczyć trądzik

Czy można wyleczyć trądzik?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od natężenia zmian trądzikowych, stanu cery, wpływu (lub jego braku) pielęgnacji na cerę czy dziedzicznych tendencji. Jeżeli jego przebieg jest łagodny, to w większości przypadków wystarczy systematyczna i odpowiednia pielęgnacja skóry, aby zahamować jego rozwój.

W przypadku cięższej odmiany choroby, konieczna będzie konsultacja z dermatologiem. Dobierze on odpowiednią terapię, która powinna pomóc wyleczyć trądzik. W zależności od stopnia zaawansowania trądziku, lekarze przepisują maści, żele, preparaty robione na zamówienie czy toniki do oczyszczania skóry. Może się zdarzyć, że leczenie będzie wymagało skorzystania z leków lub całej antybiotykoterapii.

W większości przypadków terapia zastosowana przez lekarza pomaga raz na zawsze pozbyć się problemu, potem należy już tylko pielęgnować skórę. Zdarza się jednak, że czasem medycyna zawodzi i ktoś latami musi borykać się ze zmianami trądzikowymi. To są niezwykle trudne przypadki, a osoby chore cierpią nie tylko z powodu trądziku, ale też obniżonej samooceny, złego samopoczucia i brakiem motywacji do dalszych prób leczenia.

Trądzik młodzieńczy może być łatwiejszy do opanowania, niż ten występujący w późniejszym wieku. Głównie dlatego, że odpowiedzialne za niego zmiany, zazwyczaj kończą się, gdy młoda osoba wchodzi w okres dorosłości. Jednak nie zawsze tak się zdarza, a zmiany trądzikowe mogą być niezwykle rozległe i gęste. Oferujemy szereg zabiegów, niwelujących trądzik, takich jak mediderma dermatologiczna, terapia dla skóry problematycznej, terapia dla bardzo wrażliwej skóry. W mniej zaawansowanych przypadkach do pozbycia się trądziku wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry oraz krem lub żel do skóry trądzikowej.