Fryzura na Kleoaptrę

Powrót do przeszłości, czyli skąd wzięła się fryzura na Kleopatrę

Historia fryzjerstwa sięga bardzo odległych czasów. Według badań, już ok. 5 000 lat p.n.e pielęgnacji ciała poświęcano więcej uwagi. Zagłębiając się w temat odkryjemy, jakie środki i przyrządy pomagały w byciu stylowym w tamtym okresie.

Na początku był krzemienny nóż

Strzyżenie obecne było tak naprawdę od początku istnienia ludzi. Początkowo, argumentem do usuwania nadmiaru włosów był tylko element praktyczny. Aby obciąć niewygodne i przeszkadzające włosy, używano krzemiennego noża. Inną, bardziej inwazyjną możliwością, było stopniowe przypalanie.

Później była starożytność

Starożytność była okresem, kiedy pojawiły się pierwsze amatorskie narzędzia fryzjerskie. Najczęściej były one w kształcie brzytwy lub ostrego sierpca. Zaczęto wtedy też przykładać uwagę do tego, czym ozdobimy nową, przyciętą fryzurę. Wytworzono wtedy pierwsze akcesoria pokroju grzebieni i szpilek do upinania.

EGIPT

Popkultura kazała nam patrzeć na egipskie fryzury, przez pryzmat prostego cięcia z grzywką, noszonego przez Kleopatrę. Owszem, była to w tamtym czasie modna fryzura, jednak nie było to jedyne egipskie uczesanie. W Starym Królestwie chętnie ścinano włosy na pazia. Egipcjanie często wybierali również włosy zaplecione w drobne warkoczyki, które porywały całą głowę. W przypadku niewolników, przez wzgląd na wysokie temperatury, golono głowy na łyso.

Co istotne i ciekawe, pomiędzy męską a damską fryzurą praktycznie nie było różnicy. Mężczyźni, którzy nie posiadali odpowiedniej długości włosów, aby móc posiadać słynne cięcie z grzywką, decydowali się na założenie peruki. Dodatkowo warto zaznaczyć, że Egipcjanie kochali ozdoby. Wplatali oni we włosy koraliki i pyłki we wszystkich kolorach. Egipt jako pierwszy używał olejków jako elementu pielęgnacyjnego.

GRECJA

Greckie fryzury prezentowały nieco wyższy poziom. Fryzjerzy starali się, aby uczesanie włosów pasowało do osoby, która będzie je nosić. Celem było osiągnięcie jedności i wrażenia całości łączącej uczesanie z ubiorem. Mieszkańcy Grecji zachwycali się precyzyjnymi plecionkami z kosmyków oraz kokami, które miały w sobie coś z architektury. Podobnie jak Egipcjanie, uwielbiali oni wszelkiego rodzaju ozdoby, od opasek zaczynając na greckich węzłach kończąc. Ciekawostką jest, że pierwowzór dzisiejszej lokówki powstał właśnie w Grecji! Nosił on nazwę calamistrum, i był on rozgrzanym prętem, na który fryzjerzy nawijali pojedyncze pasma.

RZYM

Rzymianie po części inspirowali się fryzurami, jakie prezentowane były na Ateńskich ulicach. Starano się, aby fryzury były perfekcyjne, ale jednocześnie bardziej naturalne. W kwestii kolorów, królowały blondy i odcienie rudości.  Aby rozjaśnić włosy, czerpano z egipskich odkryć związanych z henną i długim siedzeniem na słońcu. Fryzjerkami w Rzymie były przeważnie niewolnice, pracujące w domach prywatnych i termach.

Nieustanny rozwój

Fryzjerstwo to branża kosmetyczna, która ciągle się rozwija. Cały czas tworzone są nowe akcesoria i sprzęty, które pomagają w uzyskaniu upragnionej fryzury. Układanie włosów stało się sztuką, a fryzjerstwo jest już czymś więcej, niż tylko podcinaniem końcówek. W La’Koshi jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi obecnymi trendami, na pewno znajdziemy coś co będzie idealne dla Ciebie! Zaufaj naszej załodze i oddaj się w ich ręce!