Jak dbać o paznokcie

Dłonie są wizytówką kobiety, dlatego warto poświęcić chwilę na ich pielęgnację, szczególnie jeśli chodzi o paznokcie. Pomalowane paznokcie nie są koniecznością, najważniejsze, żeby były zadbane i estetyczne.

Jak dbać o paznokcie?

Najważniejsze jest dbanie o nasz organizm “od środka”. Wszelkie nieprawidłowości w jego działaniu będą widoczne na naszej skórze czy właśnie na paznokciach. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta i odpowiednia suplementacja.

Jakie witaminy i minerały najlepiej spożywać, aby poprawić wygląd paznokci?

Przede wszystkim białko, żelazo, cynk oraz wapń. Zaleca się spożywanie dużej ilości surowych warzyw i owoców, roślin strączkowych oraz orzechów. Niedobór witaminy A często skutkuje tym, że paznokcie są łamliwe i kruche, warto więc jak najczęściej sięgać po awokado, jaja, ryby oraz zielone warzywa. Należy też wyłączyć z diety żywność wysoko przetworzoną oraz fast foody. Podziękują nam za to nie tylko paznokcie, ale również skóra oraz włosy.

Odpowiedni manicure

Część z nas oddaje swoje paznokcie w ręce kosmetyczek. Spora część jednak decyduje się na wykonanie manikiuru w domu. Jest kilka elementów o których obowiązkowo należy pamiętać, aby nieumyślnie nie osłabiać płytki paznokcia. Po pierwsze – paznokcie należy piłować w jednym kierunku, w przeciwnym razie możemy je mocno osłabić i spowodować, że będą się kruszyć. Po drugie – warto zainwestować w szklany pilniczek, który jest nieco delikatniejszy od tych kartonowych. Malowanie paznokci warto zaczynać od odżywki lub bazy witaminowej. Jeśli chodzi o skórki, najlepiej je wycinać, gdy jest to koniecznie. Nie za często. Im częściej je wycinamy, tym one szybciej narastają. No i podstawa – nawilżanie! Warto zainwestować w witaminowy krem do rąk i paznokci, najlepiej z filtrem UV.

Dbanie o paznokcie w domu

Istnieją sprawdzone sposoby jak poprawić wygląd paznokci bez wychodzenia z domu. Paznokcie kochają olejek rycynowy. Najłatwiejszym sposobem jego zastosowania będzie wcieranie go w paznokcie oraz skórki  na noc. Co nam to daje? Olejek rycynowy wzmacnia płytkę paznokci. Paznokcie przestają być kruche i łamliwe. Raz na jakiś czas zaleca się zrobienie naturalnej maski na dłonie i paznokcie. Wystarczy zmieszać olejek rycynowy z oliwą z oliwek i z jajkiem, wmasować w dłonie, nałożyć bawełniane rękawiczki i … iść spać. Rano nasze dłonie będą idealnie odżywione.

Czego definitywnie NIE należy robić?

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi paznokciami definitywnie nie należy na własną rękę na siłę, mechanicznie usuwać lakieru, hybryd czy żelu. Najlepiej je rozpuścić za pomocą specjalnych preparatów. Takie “skubanie” i “odrywanie” lakieru może się okazać tragiczne w skutkach dla naszych paznokci. Należy również uważać na polerkę, nie wolno używać jej zbyt często ponieważ przyczynia się ona do łamania paznokci. Powinno się pamiętać o rękawiczkach. Nie tylko o tych wełnianych w okresie zimowym, ale również o tych gumowych podczas sprzątania. Detergenty mają bardzo negatywny wpływ zarówno na paznokcie jak i skórę dłoni.