Jak dbać o włosy kręcone?

Bez wątpienia burza loków robi ogromne wrażenie. Często jest marzeniem wielu kobiet – szczególnie tych, które posiadają naturalnie proste włosy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że włosy kręcone wymagają specjalnego rodzaju pielęgnacji. Posiadaczki włosów z wyraźnym skrętem powinny przestrzegać kilku zasad, które zapewnią ich włosom zdrowy i piękny wygląd.

Czym charakteryzują się kręcone włosy?

Każda posiadaczka kręconych włosów wie, że niełatwo jest stworzyć na nich wymarzoną fryzurę. Za sprawą wilgoci włosy puszą się i skręcają w różne strony. Poza tym włosy o mocnym skręcie są bardzo kruche oraz szybko tracą blask.

Ze względu na niedoczynność gruczołów łojowych mają tendencję do przesuszania. Wytwarzają za małą ilość sebum, aby całe włosy zostały nawilżone, a skręt dodatkowo utrudnia przedostanie się składników odżywczych do całej długości włosa. Powoduje to, że włosy przetłuszczają się tylko przy skórze głowy. Warto pamiętać, że kręcone włosy z natury najczęściej mają wysoką porowatość. Oznacza to, że posiadają wysoki stopień rozchylenia łusek włosa, co powoduje nadmierne puszenie się.

Jaka pielęgnacja jest odpowiednia dla kręconych włosów?

Kręcone włosy są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Wysokoporowate włosy należy pielęgnować zgodnie z zachowaniem równowagi PEH, czyli z utrzymaniem balansu, jaki powinien występować między trzema składnikami: proteinami (P), emolientami (E) i humektantami (H). Ważne, by zachować odpowiednią równowagę pomiędzy nimi, gdyż przedawkowanie jednego składnika może zaszkodzić kondycji włosa.

jak dbać o kręcone włosy

Emolienty są podstawą pielęgnacji, mają działanie wygładzające łuski włosa i mocno go odżywiają. Stanowią bazę większości odżywek i masek. Niezwykle ważne w regeneracji są proteiny, gdyż wypełniają uszkodzenia wewnątrz włosa. Należy jednak być ostrożnym – w przypadku ich nadmiaru kręcone włosy stają się sztywne i przesuszone. Humektanty to substancje na bazie wody, które posiadają właściwości nawilżające.

Mycie i suszenie kręconych włosów

Bardzo ważne w utrzymaniu odpowiedniej kondycji włosów kręconych jest ich odpowiednie mycie. Dla włosów kręconych najczęściej polecana jest metoda OMO, której skrót oznacza odżywianie – mycie – odżywianie. Warto podkreślić, że mycie włosów przebiega etapowo i polega na stosowaniu odżywek, a nie szamponów. Równie istotne jest suszenie i czesanie kręconych włosów. Ten rodzaj włosów nie lubi sztucznego suszenia, ponieważ suszarka powoduje niszczenie się końcówek. Niektórzy jednak nie wyobrażają sobie codziennej pielęgnacji bez tego urządzenia – w takim wypadku warto zaopatrzyć się w dyfuzor.

Częste czesanie kręconych włosów jest dla nich niekorzystne – tracą wtedy skręt i zaczynają się puszyć i łamać. Pod żadnym pozorem nie wolno rozczesywać loków na sucho, jedynie wtedy, gdy są wilgotne. Poza tym najlepiej jest przeczesać włosy palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi kolcami. Raz na jakiś czas warto skorzystać z profesjonalnego odżywienia włosów. Wiele salonów fryzjerskich oferuje liczbę zabiegi kompleksowo nawilżających i odbudowujących zniszczone włókna włosa.

Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy zadbają o Twoje kręcone włosy, serdecznie zapraszamy do naszego salonu!