Jak walczyć z cellulitem?

Cellulit, czyli inaczej nazywana skórka pomarańczowa, jest jednym z głównych bolączek kobiet. Zmartwienia wynikające z występowania cellulitu na ciele pojawiają się głównie w okresie wiosenno-letnim, gdy jest ukazywany na światło dzienne z powodu wyższej temperatury. Występowanie cellulitu warunkowane jest najczęściej wyższym poziomem estrogenów w kobiecym organizmie, dlatego też dużo rzadziej zdarza się on u mężczyzn. Cellulit to inaczej nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które powoduje zmiany tkanki podskórnej i może być wywoływany również poprzez niewystarczająco aktywny tryb życia, np. w czasie sezonu jesienno-zimowego. Dodatkowym powodem powstawania cellulitu mogą być zaburzenia mikrokrążenia, czyli sytuacja w której toksyny nie są odprowadzane w sposób efektywny i mnożą się w tkance tłuszczowej. Powyższe zjawisko powoduje rozrastanie się tkanki tłuszczowej oraz wywieranie nacisku na tkankę łączną, przez co tłuszcz skupiony jest w grudkach. Niedogodność cellulitowa pojawia się najczęściej w okolicach brzucha, pośladków, ud, a nawet na ramionach.

Co sprzyja powstawaniu cellulitu?

Poza zjawiskami fizjologicznymi organizmu, które mają swój wpływ na powstawanie skórki pomarańczowej, pozostaje kwestia trybu życia. Osoba niepodejmująca odpowiedniej aktywności fizycznej, a także nieprzestrzegająca zdrowej diety i niezapewniająca wystarczającej ilości płynów, stworzy idealne warunki do powstawania cellulitu. Żywienie bogate w dużą ilość słodyczy, napoje gazowane, nadmiar soli, czy też faszerowane antybiotykami mięso, znacznie przyspiesza tworzenie się skórki pomarańczowej. Dodatkowo duży wpływ na cellulit może mieć siedzący tryb życia (np. w pracy), palenie papierosów, picie kawy i alkoholu, unikanie sportu, obcisłe ubrania, a nawet noszenie butów na wysokich obcasach.

masaz na cellulit

Sposoby na walkę z cellulitem

Walka z cellulitem nie polega niestety na stosowaniu odpowiednich maści, czy kremów antycellulitowych. Najlepiej, kiedy do problemu skórki pomarańczowej podchodzi się z odpowiednim uprzedzeniem poprzez działanie profilaktyczne. Pomocne w tym wypadku będzie regularne uprawianie sportu (bieganie, pływanie, rower), spożywanie co najmniej 2,5l wody dziennie, a także dieta bogata w witaminy, błonnik, sole mineralne oraz świeże owoce i warzywa. Cellulit powstaje w ciągu kilku lat, a nie kilku dni, dlatego też dobrze jest zapobiegać jego powstawaniu niż zajmować się później jego leczeniem. Walkę ze skórką pomarańczową warto podjąć nie tylko wtedy, kiedy jest widoczna gołym okiem, ale także wtedy, gdy można ją zauważyć tylko w przypadku ściśnięcia fałdy skóry. Pomocny w eliminowaniu cellulitu jest również masaż limfatyczny wykonywany za pomocą rękawicy, szczotki oraz masażera ze specjalnymi wypustkami. Inną alternatywą jest również skorzystanie z pomocy gabinetów specjalistycznych oferujących zabiegi usuwające cellulit takie jak: mezoterapia bezigłowa oraz igłowa, lipoliza iniekcyjna, jonoforeza, endermologia oraz velashape.

Kiedy borykają się Państwo z niedogodnościami związanymi z m.in. z występowaniem cellulitu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą masaży relaksacyjnych oraz zabiegów odchudzających na stronie!