Jaką rolę odgrywają masaże relaksacyjne?

Przy szybkim tempie życia i będąc pod nieustannym działaniem sytuacji stresogennych, nasze ciało i umysł trwają w stanie ciągłego napięcia i gotowości do działania. Niejako zatraciliśmy umiejętności samorelaksacji i wyciszenia, dlatego coraz większą popularność zyskują dalekowschodnie techniki oddechowe, medytacyjne czy relaksacyjne. Do właśnie takich technik można zaliczyć masaże relaksacyjne, które w myśl dalekowschodniej medycyny działają na organizm człowieka holistycznie. Dlatego też ważne przy takich masażach jest miejsce, w jakim są one wykonywane, oświetlenie, które nie powinno być zbyt ostre, a także muzyka, która ma pomóc wprowadzić umysł i ciało w stan wyciszenia.

Masaż ajurwedyjski

Masaże z tej kategorii wywodzą się ze starożytnych hinduskich technik prozdrowotnych zakładających, że ciało i umysł człowieka tworzą integralną całość i wzajemnie na siebie oddziałują. Dlatego też zgodnie z wierzeniami ajurwedy wszelkie schorzenia ciała mają swoje przełożenie na równowagę duchowo-emocjonalną człowieka, ale także odwrotnie – zaburzona równowaga wewnętrzna może objawiać się schorzeniami fizycznymi. W myśl tej zasady odpowiednia relaksacja ciała i umysłu może mieć zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
ale-romo-photography-CLiwQXx7kT8-unsplash

Wśród masaży ajurwedyjskich wyróżnić możemy m.in.:

  • masaż abhyanga – polega na masażu całego ciała w różnych kierunkach poprzez nakładanie na niego ciepłego oleju, którego składniki mają dobroczynny wpływ na skórę. Wykonywanie takie zabiegu nie tylko łagodzi zmęczenie psychiczne i fizyczne, ale również znacząco wspomaga krążenie krwi. Odpowiednia technika masażu nadaje ciału lekkości i usuwa z niego uczucie ciężkości. Jego podstawowym zadaniem jest pobudzenie pracy organizmu, by mógł on oczyścić ciało z toksyn i wspomóc pracę jelit.
  • masaż mukhabhyanga – podobnie jak jego poprzednik, bazuje na pracy z ciepłym olejem, jednak ten rodzaj masażu skupia się na twarzy, wykorzystując odpowiednie punkty energetyczne na niej umiejscowione. Poprawia on napięcie mięśni twarzy i nadaje skórze zdrowy i lśniący wygląd. Pomaga wygładzić zmarszczki, a ponadto dotlenia i nawilża skórę, a także głęboko relaksuje.
  • masaż shiroabhyanga – jest to masaż głowy – ta część ciała w naukach ajurwedyjskich uznawana jest za kluczowy element, będący ważnym skupiskiem energetycznym. Masaż ten często wykonywany z użyciem olejów, rozluźnia ciało, wspomaga przepływ krwi, a także przywraca równowagę energetyczną organizmu. Zalecany jest zwłaszcza osobom cierpiącym na bezsenność, chroniczny stres i bóle głowy. Nie należy również zapominać o jego zbawiennym działaniu na włosy, bowiem wzmacnia on cebulki i nawilża skalp głowy.

Masaże relaksacyjne cieszą się ogromną popularnością, ale nie ograniczają się one jedynie do technik znanych z Indii. Dużym zainteresowaniem cieszą się masaże wywodzące się z krajów Afrykańskich, Mongolii czy Japonii. Przebieg tych zabiegów znacząco różni się od siebie, jednak ich wspólnym celem jest osiągnięcie stanu głębokiego odprężenia. Pełną ofertę masaży można znaleźć na naszej stronie internetowej w zakładce ”masaże”.

Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia!