Jakie rodzaje kwasów są używane w zabiegach na twarz?

Obecnie kwasy są najchętniej używane w ramach zabiegów na twarz. Szczególnie jesienią, gdy temperatury są niższe, a dni słonecznych jest coraz mniej. Ponadto, istnieje wiele rodzajów zabiegów na twarz, które wykorzystują różne kwasy, a wybranie odpowiedniego pomoże przywrócić zdrowy kolor naszej skóry.

Kwasy na twarz – czym się charakteryzują?

Kwasy używane w kosmetyce pomagają w dbaniu o każdy typ cery oraz potrafią w dużym stopniu poradzić sobie z każdym problemem skórnym.  Są skuteczne w walce z trądzikiem, zmarszczkami, łojotokiem, przebarwieniami czy też zaskórnikami. Kwasy są odpowiednie dla każdego, bez względu na wiek, rodzaj skóry oraz schorzenia. W związku z tym, stale zyskują kolejne grona zwolenników, a zabiegi z ich użyciem należą do najchętniej wybieranych. Ważne jest jednak odpowiednie wybranie preparatu oraz prawidłowego obchodzenia się ze skórą po zabiegu, aby efekty kuracji nie były odwrotne od zamierzonych.

Kwasy – działanie

Kwasy kosmetyczne stosowane w zabiegach na twarz pomagają usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra się odbudowywuje i zyskuje nawilżenie oraz koloryt.  Są skuteczne w walce z trądzikiem i bliznami. Co więcej, mają działanie antybakteryjne, odblokowują pory i usuwają zanieczyszczenia. Zabiegi kwasowe pozwalają na lepsze wchłanianie i działanie składników zawartych w kosmetykach, nakładanych na twarz. Zauważalne efekty to również spłycenie zmarszczek, dzięki stymulacji odnowy komórkowej i zwiększenia produkcji kwasu hialuronowego oraz kolagenu.

Rodzaje kwasów

Efekty, które chcemy uzyskać stosując kwasy na twarz, zależą od ich wyboru oraz stężenia. W gabinetach kosmetycznych używane są kwasy w wyższych stężeniach. Natomiast w niższych, jako składniki kremów, maseczek, serum, które można śmiało stosować w domu.

Kwasy dzielą się na cztery grupy:

  • alfa-hydroksykwasy (AHA),
  • beta-hydroksykwasy (BHA),
  • lipo-hydroksykwas (LHA),
  • poli-hydroksykwasy (PHA).

Różnią się ze względu na budowę oraz intensywność działania. Regularne używanie wybranych, prowadzi do znaczącej poprawy skóry.

Kwasy AHA
Do kwasów grupy AHA zalicza się kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas szikimowy, kwas migdałowy. Wszystkie mają zdolność przenikania w głąb skóry i mają za zadanie złuszczać, oczyszczać lub nawilżyć. Są polecane do cery z problemami trądzikowymi, wypryskami oraz do suchej i dojrzałej. Słabsze stężenie kwasów mają działanie nawilżające.

Kwasy BHA
Do kwasów BHA zalicza się tylko kwas salicylowy, który ma podobne działanie do tych z grupy AHA. Jest idealny dla cery trądzikowej i tłustej, dzięki mocnych właściwości przeciwzapalnych. Ponadto, oczyszcza pory oraz reguluje wydzielanie łoju. Nie wysusza i nie podrażnia skóry.

Kwasy LHA
Kwasy LHA to substancje pochodne kwasu BHA. Mają one podobne działanie jak kwas salicylowy, ponieważ oczyszczają skórę, spłycają pory i usuwają wypryski. Nie podrażniają skóry dzięki wolniejszym wnikaniu w naskórek.

Kwasy PHA
Do kwasów PHA zalicza się  glukonolakton i kwas laktobionowy o najłagodniejszym działaniu. Mają podobne efekty jak kwasy z grupy AHA. Nie powodują podrażnień, łuszczenia się skóry czy też zaczerwienienia. Są polecane do cery wrażliwej oraz naczyniowej.