Kompleksowy przewodnik po toksynie botulinowej

Toksyna botulinowa, znana także pod nazwą botoks, to lek do wstrzykiwania, który używany jest do rozluźnienia mięśni twarzy i zapobiegania zmarszczkom. Stał się jednym z najpopularniejszych preparatów używanych na całym świecie przy wykonywaniu zabiegów kosmetycznych, jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie. Toksynę botulinową wykorzystuje się również w leczeniu różnych stanów chorobowych. Co więcej można powiedzieć na temat tej substancji?

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa (BTX) to silna neurotoksyna wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum. Po wstrzyknięciu jej do mięśnia blokuje docierające do niego sygnały nerwowe. Mięsień staje się wówczas osłabiony, a nawet chwilowo sparaliżowany. W ten sposób zredukowane zostają tzw. zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają na skutek skurczu mięśni podczas poruszania i mimiki twarzy, a nie w wyniku starości. BTX niweluje linie marionetki, kurze łapki, bruzdy między brwiami oraz zmarszczki gładzizny czoła. Efekty są widoczne już po kilku dniach od wykonania zabiegu.

Botoks jako lek na różne choroby

Zastrzyki z botoksu są najczęściej stosowane w celach kosmetycznych. Pełnią jednak także kilka funkcji medycznych. Toksyna botulinowa może być stosowany w terapii przewlekłych migren, nadmiernej potliwości (hyperhydrozy) bądź nadaktywnego pęcherza moczowego. Jest ona również pomocna w leczeniu zeza, a nawet skurczów mięśni lub bólu w niektórych obszarach ciała.

Kwestie bezpieczeństwa

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bezpieczny i nieinwazyjny, jeżeli wykonuje go wyszkolony specjalista. Przed zdecydowaniem się na niego należy jednak wziąć pod uwagę pewne aspekty związane z możliwymi zagrożeniami. Wstrzyknięcie do organizmu botoksu może w skrajnych przypadkach wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi takimi jak problemy z oddychaniem lub przełykaniem. Zdarzają się one jednak niezwykle rzadko i wynikają z podania zbyt dużej ilości substancji przez zabiegowca lub rozprzestrzenienia się jej poza przewidziany obszar. Z tego względu wybór odpowiedniego specjalisty odgrywa tak znaczącą rolę. Należy omówić z nim wszelkie potencjalne zagrożenia i upewnić się, że zna on historię zdrowia pacjenta oraz wszelkie przyjmowane przez niego leki. Naturalnymi i częściej pojawiającymi się powikłaniami po zabiegu są zasinienia w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy, nudności i zmęczenie. Te jednak powinny po krótkim czasie ustąpić.

Nie można zaprzeczyć, że zastrzyki z toksyny botulinowej są skutecznym sposobem na zmniejszenie zmarszczek i poprawę napięcia skóry bez konieczności poddawania się operacji. Mogą one również pomóc w różnych stanach chorobowych, takich jak przewlekłe migreny i nadmierna potliwość. Powinny być one jednak podawane wyłącznie przez wyszkolonych specjalistów, którzy rozumieją wszystkie potencjalne zagrożenia związane z użyciem preparatu.

W naszym salonie urody La’Koshi zadbamy o Twoje zdrowe oraz wygląd. Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo Klientów, dlatego pracujemy tylko z profesjonalnymi i doświadczonymi specjalistami. Zapoznaj się z naszą ofertą i znajdź usługę dla siebie!