Kwasy – jak działają?

Kwasy medyczne, lub inaczej peelingi chemiczne to różnorodne substacje złuszczające używane w kosmetologii, w celu złuszczenia martwego naskórka oraz odświeżenia skóry. Odpowiednio dobrane kwasy mogą być stosowane na każdy rodzaj cery. Zaczynając od cery delikatnej i naczyniowej, po cerę trądzikową i tłustą. Charakteryzują się wielokierunkowym działaniem. Zabieg z kwasami między innymi oczyszcza, powoduje przyspieszenie odnowy komórek, zwęża pory, normalizuje pracę gruczołów łojowych, odmładza, redukuje drobne zmarszczki, wygładza teksturę skóry, rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry oraz działa antybakteryjnie.

Jak wygląda zabieg i jak się go wykonuje?

Zabieg kwasowy wykonywany jest w profesjonalnych salonach kosmetycznych przez wykwalifikowany personel. Na początku zostaje wykonany dokładny demakijaż twarzy, po czym na podstawie analizy skóry dobiera się odpowiedni rodzaj preparatu kwasowego.  Kwasy różnią się między innymi intensywnością i stopniem złuszczania. W przypadku niektórych z nich dodatkowo odtłuszczamy skórę przed rozpoczęciem zabiegu, nakładamy kilka warstw substancji lub neutralizujemy. Wszystko to zależy głownie od zaleceń producenta i reakcji skóry, która jest stale kontrolowana przez kosmetologa wykonującego zabieg. Kiedy zabieg dobiegnie końca skóra może może być lekko zaczerwieniona, podrażniona. W okolicy trzeciej doby pozabiegowej można zauważyć rozpoczęcie procesu łuszczenia- intensywność zależeć będzie od rodzaju użytej substancji. Proces łuszczenia może trwać nawet do dwóch tygodni. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, stosowania mocnego makijażu, kosmetyków drażniących oraz zdrapywania złuszczającego się naskórka. Po zabiegu należy stosować kosmetyki zalecone przez specjalistę, kluczowe jest częste nawilżanie skóry.

Kiedy nie wykonywać zabiegu?

Złuszczanie kwasami nie jest zabiegiem przeznaczonym dla wszystkich. Jest kilka standardowych przeciwskazń. Kwasów powinny unikać między innymi osoby, które są w ciąży, cierpią na choroby autoimmunologiczne, przyjmują w okolicy zabiegowej lub doustnie leki światłouczulające, mają uczulenie na którykolwiek ze składników preparatów. Przeciwskazaniem jest również obecność w okolicy zabiegowej zakażenia bakteryjnego, grzybiczego lub wirusowego. Nie dostosowanie się do tych zaleceń może spowodować komplikacje podczas wykonywania zabiegu i narazić zdrowie Klienta.

Kiedy zauważymy pierwszy efekt?

Efekt pojawia się już po pierwszym zabiegu kwasowym. Kwasy te są bardzo skuteczne i popularne, a efekt utrzymuje się przez długi czas. Warto pamiętać, aby nie przerywać go po pierwszej sesji. Należy kontynuować sesję aby uzyskać jak najbardziej zadowalający i długotrwały efekt.