Lwia zmarszczka — co oznacza i jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka zwana inaczej zmarszczką gniewu to niewielka bruzda lub grupa małych bruzd, znajdująca się między brwiami. Powstaje ona w wyniku zbyt dużej pracy mięśni mimicznych oraz starzenia się skóry. Dla wielu osób jest ona olbrzymim kompleksem, gdyż nadaje groźny i nieprzyjemny wyraz twarzy. Z problemem tym mogą się borykać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak sobie z nią poradzić? O tym w niniejszym artykule!

Komu zagraża lwia zmarszczka?

Występowanie lwiej zmarszczki zależy od wielu czynników:
 • Pierwszym z nich, którego nie da się zmienić, jest ułożenie i siła z jaką pracują nasze mięśnie oraz to, jaką mamy anatomię twarzy czy mimikę.
 • Jeśli jesteś osobą, która często się denerwuje lub okazuje swoje niezadowolenie i złość, poprzez marszczenie brwi to na starsze lata możesz spotkać się z tym problemem. Podczas okazywania gniewu, dochodzi do marszczenia się brwi, a wtedy skóra między nimi tworzy zmarszczkę.
 • Starzenie się skóry, utrata elastyczności czy jej wiotczenie może powodować lwią zmarszczkę.

Problem ten najczęściej dotyka ludzi po 40 roku życia. Są jednak przypadki, kiedy bruzda pojawia się szybciej na przykład koło 30 roku życia. Jest to spowodowane częstym używaniem mięśni mimicznych.

upset-woman-complaining-face-wrinkles-beauty-cosmetology-concept

Jak poradzić sobie z lwią zmarszczką?

Bruzda między brwiami to utrapienie wielu osób. Istnieją jednak proste zabiegi, które mogą zmniejszyć, a nawet całkowicie zlikwidować niechcianą zmarszczkę.

Botoks

Jednym z prostszych sposobów, gwarantujących pozbycie się problemu jest wykorzystanie toksyny botulinowej, czyli botoksu. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu preparatu w powstałą bruzdę. Powoduje to zablokowanie impulsów nerwowych, które powodują skurcze twarzy. Dzięki temu mięśnie odpowiedzialne za marszczenie czoła stają się nieaktywne, a bruzda znika na dobre. Zabieg jest ten całkowicie bezpieczny, gdyż jest wykonywany punktowo, wskutek czego tylko niewielka część mięśnia zostaje unieruchomiona. Efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, a po tym czasie należy ponownie udać się na wstrzyknięcie botoksu.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to jeden z popularniejszych zabiegów stosowany w celu pozbycia się lwiej zmarszczki. Polega on na wypełnieniu kwasem hialuronowym powstałej bruzdy. Jest to szybkie i bezpieczne rozwiązanie, które zapewni nam naturalny efekt.

Terapie manualne

Kolejnym ze sposobów na pozbycie się lwiej zmarszczki jest skorzystanie z terapii manualnej, czyli prościej ujmując masaży na twarz i ciało. Aby przyniosły upragnione efekty, najważniejsza jest w nich systematyczność.

Najczęściej polecane są:

 • KOBIDO (japoński lifting twarzy) – to zaawansowana forma masażu polegająca na stymulacji mięśni twarzy dzięki specjalnej technice rozluźniania głębokich mięśni twarzy i ujędrniania skóry,
 • Masaż próżniowy bańką chińską — w masażu wykorzystuje się chińską bańkę, którą przykłada się do wybranej części ciała. Po regularnych zabiegach skóra staje się ujędrniona, a obrzęki zostają w znacznym stopniu zmniejszone,
 • Akupunktura kosmetyczna — wykonuje się ją za pomocy specjalnych igieł, które są umieszczane na twarzy w kluczowych miejscach. Dzięki tej metodzie zmarszczki stają się wygładzone, a skóra ujędrniona,
 • Beauty taping — do wykonania tej metody wykorzystuje się specjalistyczne taśmy kinezjologiczne, które przyklejane są do twarzy. Zabieg wpływa m.in. na redukcję zmarszczek oraz poprawia koloryt skóry.

Domowe sposoby na lwią zmarszczkę

Żadne zabiegi w domu nie spowodują, że bruzda zniknie. Odpowiednie techniki mogą jednak sprawić, że może być ona mniej widoczna. Do domowych, skutecznych metod możemy zaliczyć:
 • odpowiednie nawilżenie twarzy,
 • picie dużej ilości wody,
 • facefitness,
 • joga twarzy,
 • noszenie okularów przeciwsłonecznych w słoneczne dni,
 • uśmiechanie się,
 • miejscowe stosowanie ampułek z witaminą C,
 • ochrona przed promieniami UV.
Jeśli marzysz o pozbyciu się lwiej zmarszczki lub chcesz wiedzieć, jak skutecznie się jej pozbyć, to zapraszamy do kontaktu!