Masaż Tybetański

Masaż tybetański – czym jest?

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrany i wykonany masaż, może leczniczo wpłynąć na nasze zdrowie i wygląd. Wiele masaży, które dziś znajdziemy w salonowych ofertach, początkami sięga do starożytności. Nie inaczej jest z masażem, któremu dzisiaj poświęcimy odrobinę uwagi. Pomaga on skupić energię w wybranych punktach ciała, a jego technika wzięła się z połączenia masażu klasycznego, refleksologii i bioterapii. Mowa oczywiście o masażu tybetańskim.

Mini kompendium wiedzy

Według medycyny tybetańskiej, masaż relaksacyjny pomaga na liczne schorzenia, takie jak niepokój, trudności z zasypianiem oraz bóle głowy. W zależności od tego, czego potrzebuje i oczekuje klient, masażysta koncentruje się na działaniu przeciwbólowym lub relaksacyjnym:
masaż relaksacyjny – ogólna, uwalniająca z napięcia terapia z użyciem olejków do masażu.
masaż leczniczy – masażysta skupia się na miejscach, które wykazują zmiany chorobowe

W masażu tybetańskim bardzo ważne jest użycie odpowiednio dobranych preparatów:
oleje roślinne – najczęściej używa się sezamowego, który delikatnie ocieplony łagodzi napięcie w ciele
tłuszcz zwierzęcy – używany w masażu, który wykonywany jest na konkretne dolegliwości
masła – sprawdzają się świetnie przy masażach relaksacyjnych, pomagają niwelować stres, niepokój, napięcie

Samych technik masażu jest cztery i są one następujące:
ugniatanie
gładzenie (podłużne, długie ruchy)
wcieranie (energiczne i okrężne ruchy)
uciskanie wybranych fragmentów ciała (okrężne ruchy wg. potrójnej techniki)

Jak przeprowadza się taki taki zabieg?

Masaż rozpoczyna się od delikatnego oczyszczenia i powolnego wprowadzania klienta w stan głębokiego odprężenia i harmonii. W trakcie wykonywania masażu istnieje kilka zasad – m.in. nie wolno splatać palców, zakładać nogi na nogę. To wszystko po to, aby pacjent przez cały czas pozostawał w stanie rozluźnienia, co ułatwi swobodny przepływ energii. Masaż wykonuje się w następującej kolejności: czoło, głowa, kark, grzbiet, kończyny dolne, serce, brzuch. W trakcie zabiegu możemy odczuwać mdłości – jest to sygnał że organizm przechodzi oczyszczenie. Jedna taka sesja trwa około jednej godziny zegarowej. Po zabiegu stosuje się doenergetyzowanie organizmu.

Przeciwwskazania do wykonania masażu tybetańskiego

Medycyna tybetańska wyróżnia liczne korzyści płynące z masażu tego rodzaju. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania tego zabiegu. Są to:
choroby nowotworowe
wybrane choroby skóry
stany zapalne
infekcje
gorączka
zatrzymanie wody w organizmie skutkujące opuchnięciem

Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że masaż tybetański może być wykonywany tylko o określonych porach dnia, jest to albo czas przed południem albo późne popołudnie. Najlepiej taki masaż zarezerwować sobie w okresie wiosennym lub jesienno-zimowym. W lecie lepiej odpuścić stosowanie tego zabiegu.

Postaw na energię pięciu żywiołów

Medycyna tybetańska obdarowała nas ogromną ilością wiedzy i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zaufaj starożytnym technikom i pozwól energii uspokoić swoje ciało i umysł. W zależności od indywidualnych potrzeb, w La’Koshi możemy uzupełnić masaż moksoterapią czy pinopresurą.