Oczyszczanie wodorowe

Oczyszczanie wodorowe – na czym dokładnie polega?

Wodór jest najlepszym na świecie wymiataczem wolnych rodników!
A co to są wolne rodniki?
Wolne rodniki to tzw. RFT czyli Reakytywne Formy Tlenu – charakteryzują się tym, że posiadają w swojej budowie atomy tlenu z tzw. niesparowanym elektronem 2O2*-.

Nie wszystkie wolne rodniki są złe. Niektóre z nich odgrywają w naszym organizmie ważną rolę, ponieważ w stanie wewnętrznej równowagi organizmu, tzw. homeostazy, wolne rodniki są pośrednikami wielu procesów komórkowych, np. pobudzają transport glukozy, zwiększają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, co przydaje się podczas przebiegu procesów zapalnych. Przykładem pożytecznego wolnego rodnika jest woda utleniona czy tlenek azotu. Jednak są też takie wolne rodniki, które mają wręcz zabójcze właściwości w stosunku do naszych komórek – są to rodniki hydroksylowe.

Niestety bardzo często nasze organizmy nie są już w stanie równowagi. Ta homeostaza wewnętrzna może być zaburzona poprzez wiele czynników, jak wiek, zanieczyszczenie środowiska, nadmiar stresu, chemia w otoczeniu i kosmetykach, zła dieta, palenie papierosów, nadmierny wysiłek fizyczny. To wszystko sprawia, że RFT, czyli wolne rodniki zaczynają powstawać w nadmiarze i zaczynają wpływać destrukcyjnie na nasze komórki. Zaś organem najbardziej narażonym na namnażanie RFT jest skóra. Efektem nadmiaru RFT na skórze jest zaburzenie gospodarki lipidowej oraz zwiększona podatność na występowanie nowotworów i przyspieszone procesy starzenia się skóry. Wchodząc bardziej w szczegóły, wolne rodniki w nadmiarze niszczą lipidy (tłuszcze) naskórka, uszkadzają jego naturalną barierę ochronną. Skóra staje się sucha i skłonna do podrażnień. Naruszone zostają również włókna kolagenowe i elastynowe skóry właściwej, a to prowadzi do utraty elastyczności i powstania głębokich zmarszczek.

Zatem, coraz powszechniej znaną opinią zarówno w kosmetologii jak i w medycynie naturalnej, czy w medycynie konwencjonalnej jest fakt, że nadmiar wolnych rodników należy likwidować za pomocą tzw. antyoksydantów.
Najbardziej znanymi i najbardziej skutecznymi do tej pory oksydantami były: witamina C, witamina E oraz prowitamina A (beta-karoten). Zatem aby wymieść wolne rodniki z wnętrza naszego organizmu, należy jeść jak najwięcej pokarmów bogatych w te witaminy, oczywiście najlepiej w postaci świeżych warzyw. Ponadto wszystkie herbaty, kakao i czerwone wino mają również właściwości antyoksydacyjne, szczególnie do picia polecany jest czystek, który jako zioło tych antyoksydantów ma najwięcej.

Jak pozbyć się wolnych rodników ze skóry?

Tu z pomocą przychodzą kosmetyki i zabiegi z wykorzystaniem witamin C, A E oraz koenzymu Q10. Jednak od kilku lat prowadzone są badania, a Japonia jest prekursorem tych badań, w których wykazuje się, że największą skuteczność w usuwaniu wolnych rodników posiada wodór. Wodór z uwagi na to, że jest najmniejszym atomem w przyrodzie, jest w stanie w bardzo szybki sposób dotrzeć do przestrzeni międzykomórkowych naszej skóry i związać się z niesparowanym elektronem wolnego rodnika. W wyniku połączenia się wodoru z niesparowanym tlenem, znika wolny rodnik a powstaje woda i tlen. Przy czym wodór w odróżnieniu od innych antyoksydantów ma właściwości selektywne i atakuje tylko rodniki hydroksylowe, czyli te najbardziej niebezpieczne formy rodników, z uwagi na to że tylko rodniki hydroksylowe są w stanie rozszczepić atomy wodoru.

Na tym właśnie procesie budowana jest skuteczność zabiegu oczyszczania wodorowego. Urządzenie stosowane w terapii posiada wbudowany generator wodoru, dzięki czemu nasycona wodorem woda zostaje bezpośrednio wtłoczona w skórę (tak jak jest woda nasycona dwutlenkiem węgla, czyli woda gazowana, tak może być woda nasączona wodorem). W ten sposób uzyskujemy też efekt peelingu górnych warstw naskórka. Po zabiegu oczyszczania wodorowego warto wywołać efekt tzw. laminacji, czyli czasowego zabezpieczenia skóry przed ponownym namnażaniem się wolnych rodników. Efekt ten uzyskujemy dzięki wprowadzeniu do zabiegu innych antyoksydantów jak witamina C, E lub A, koenzym Q10. Warto zaznaczyć, ze efekt laminacji utrzyma się dłużej w momencie wprowadzenia wyżej wymienionych substancji do głębszych warstw skórnych, np. za pomocą mezoterapii mikroigłowej.

Efekty zabiegu oczyszczania wodorowego:

  • świeża promienna i sprężysta skóra
  • złuszczenie martwych komórek naskórka
  • oczyszczenie porów skóry
  • wygładzenie zmarszczek
  • nawilżenie skóry
  • spowolnienie procesów starzenia skóry
  • wyrównanie kolorytu

Przeciwwskazania: aktywne choroby skóry w miejscu zabiegowym, przerwanie ciągłości skóry w miejscu zabiegowym patologiczne stany chorób przewlekłych (nowotwór, cukrzyca, epilepsja itp.) ciąża oraz karmienie piersią, aparat słuchowy.

Zabieg oczyszczania wodorowego jest odpowiedni praktycznie do każdego rodzaju skóry w każdym wieku – dla kobiet jak i dla mężczyzn. Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany także przez skóry wrażliwe. Procedura zabiegowa dostosowywana jest przez kosmetologa – indywidualnie do potrzeb klienta.