Odpręż się, masaż ajurwedyjski

Ajurweda to indyjski system medycyny niekonwencjonalnej, który obecnie zyskuje na popularności również w Polsce. Głównym jej założeniem jest to, że człowiek rodzi się z własnym, wyjątkowym układem energii, który wraz z biegiem czasu niszczony jest przez stres, niespełnione marzenia, czy też niezgodność z własną naturą w celu przypodobanie się innym. Zaburzenia energii mogą powodować choroby zarówno fizyczne jak i psychiczne. Pomóc może jedynie odzyskanie równowagi energetycznej pomiędzy duszą, ciałem oraz umysłem. Możliwe jest to również z pomocą ajurwedyjskiego masażu

Masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski jest znany również jako masaż Abhyanga. To, jaki masaż należy wykonać, zależy od jednego z typów osobowości które rozróżniane są przez ten system medycyny. Następnie dopasowane zostają odpowiednie techniki masowania oraz zestawy olejków aromatycznych.

Masaż ten polega na skupieniu się na określonych punktach ciała, podobnie jak w chińskiej akupresurze. Masaż ajurwedyjski prowadzić ma do oczyszczenia organizmu, dzięki usunięciu z niego toksyn oraz szkodliwych metabolicznych związków. Dodatkowo celem zabiegu jest wzmocnienie odpornosci, kondycji oraz wywołanie dobrego samopoczucia. Jest to możliwe, bowiem pozwala on uwolnić energię oraz umożliwia jej przepływ, a jej blokada prowadzi do chorób ciała oraz duszy. Masaż Abhyanga ma również pozytywny wpływ na nasz wygląd, poprawia on bowiem koloryt skóry i zapewnia jej odżywienie. Shiroabhyanga (masaż głowy) przywraca również nawilżenie i blask włosom, a także wzmacnia ich cebulki. Masaż ajurwedyjski przyśpiesza również spalanie materii oraz usprawnia krążenie limfy i krwi.

Masaż twarzy oraz głowy

Jednym z rodzajów masaży ajurwedyjskich jest masaż głowy (shiroabhyanga) i twarzy (mukhaabhyanga).  Masaż twarzy pomaga złagodzić napięcie w okolicy twarzy i głowy. Działa bardzo uspakajająco i relaksująco na mięśnie twarzy. Wygładza zmarszczki, nawilża, rozjaśnia i odmładza skórę. Stymuluje przepływ limfy i krwi nadając skórze piękny i zdrowy wygląd. Masaż jest dla każdego rodzaju skóry i każdego typu doshy (vata, pitta, kapha). Masaż głowy przy użyciu odpowiednio dobranego oleju skupia się głównie na masażu głowy i karku i wykonywany jest w pozycji siedzącej. W ajurwedzie głowa uznawana jest za jedną z najważniejszą część ciała poddawaną masażom. Wg ajurwedy głowa ma najwięcej punktów energetycznych spośród wszystkich partii ciała. Podczas zabiegu masowane są punkty marma z lekkim dociskiem. Masaż jest dla każdego typu doshy (vata, pitta, kapha).

Przeciwwskazania

Jak większość zabiegów również masaż ajurwedyjski posiada pewne przeciwskazania. Nie wykonuje się go u osób z przebytymi niedawno operacjami, infekcjami czy chorobami skóry. Osoby z chorobami serca, nadciśnieniem, nowotworami lub kobiety w ciąży  również powinny z niego zrezygnować. Jednak to czy ktoś z danego masażu może skorzystać należy wcześniej skonsultować ze specjalistą.

Masaże mają szerokie zastosowanie ponieważ mogą nas odprężyć, ale również skutecznie poprawić kondycję naszego ciała, jednak przy wyborze odpowiedniego zabiegu zaufajmy profesjonalistom by mieć pewność, iż jest dla nas odpowiedni.