Pielęgnacja skóry wrażliwej

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Cera wrażliwa to jeden z najbardziej wymagających typów naszej skóry, a przez to problematyczny w pielęgnacji. Cera wrażliwa jest bardzo podatna na alergie, a nawet na zmianę temperatury na zewnątrz. Jednak odpowiednia pielęgnacja dostosowana do jej wymagań potrafi zmniejszyć podrażnienia oraz poprawić strukturę skóry.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Objawy skóry wrażliwej możemy podzielić na te, które widać gołym okiem oraz na te, których nie widać, ale posiadaczka takiej skóry znacznie je odczuwa.

Najczęstrze objawy to:

  • zaczerwienienie,
  • pieczenie,
  • szczypanie,
  • swędzenie.

Objawy mogą występować w różnym stopniu nasilenia – jest to sprawa indywidualna, gdyż nie każda posiadaczka cery wrażliwej cierpi z powodu tych samych problemów. Zależy to od znajdujących się na skórze receptorów, które przesyłają do mózgu informację o procesie zapalnym. Taka cera nie tylko źle reaguję na nieodpowiednie kosmetyki, ale też na stres, gorące potrawy czy alkohol.

Jak powstaje skóra wrażliwa?

Przyczyną wyjątkowej wrażliwości na podrażnienia tego typu cery jest związek skóry wrażliwej z defektem bariery naskórkowej, co prowadzi do zaburzeń funkcji i składu naskórka np. ceramidów. Osoby z taką cerą wykazują gorsze nawodnienie naskórka, a co za tym idzie – jego mniejszą jędrność. Przez nieprawidłową barierę naskórkową przenikają alergeny – nie chroni ona zakończeń nerwowych znajdujących się na skórze, a to może prowadzić do stanu zapalnego.

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Cera wrażliwa potrzebuje dobrze dobranych kosmetyków. Najczęściej osoba z taką cerą musi pożegnać się z pachnącymi i kolorowymi specyfikami. Stany zapalne mogą być także pogłębione przez produkty, które mają w swoim składzie alkohol, wszelakie kwasy czy retinol.
Należy zatem stosować kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej, ale też do naczynkowej czy atopowej. W składzie tych produktów nie znajdziemy substancji, które mogą podrażniać naturalną barierę ochronną, ani sztucznych zapachów, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Pamiętajmy, by używać produktów, które działają nie tylko na skutek, ale też na przyczynę wrażliwości skóry.

Przy cerze wrażliwej nie możemy używać zwykłych żeli do mycia twarzy ani mydeł. Jeśli chodzi o wodę powinniśmy ograniczyć wykorzystywanie kranówki i zastąpić ją wodą mineralną.
Powinniśmy także zwracać uwagę na odpowiedni skład kosmetyków. Im mniej składników w kremie, tym lepiej – mniejsze prawdopodobieństwo, że coś może nas uczulić. Preparaty przez nas używane powinny chronić i łagodzić.

Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest regularność w stosowaniu kosmetyków. Dzięki temu skutecznie ochronimy nasz naskórek przed utratą wody, wspomożemy w odbudowie bariery ochronnej oraz złagodzimy powstałe podrażnienia.

Kosmetyki do wrażliwej cery w swoim składzie zazwyczaj posiadają

  • spirulinę,
  • żeń-szeń,
  • flawonoidy z lukrecji, soi, zielonej herbaty,
  • NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe): olej z awokado, nasion pszenicy, migdałów.

Musimy pamiętać, że oprócz odpowiedniej pielęgnacji skóry z zewnątrz, musimy zadbać o nią od środka. Dbajmy więc o zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz odpowiednie nawadnianie organizmu przez picie wody. Jeśli potrzebujesz więcej porady najlepiej udać się do dermatologa lub kosmetyczki.