Pielęgnacja twarzy u mężczyzn

Pielęgnacja twarzy u mężczyzn

Kto powiedział, że tylko kobiety powinny o siebie dbać? Jeszcze kilka lat temu taki pogląd był powszechny w opinii publicznej. Na szczęście, to przekonanie powoli odchodzi w niepamięć. Mężczyźni coraz częściej zapełniają swoje kosmetyczki różnymi produktami przeznaczonymi do pielęgnacji twarzy, a także śmielej odwiedzają gabinety kosmetyczne. O czym należy wiedzieć, chcąc zadbać o męską skórę?

Charakterystyka męskiej skóry

Choć na pozór taka sama, męska skóra różni się od kobiecej pod kilkoma względami. Pierwszą różnice można z reguły dostrzec gołym okiem – chodzi o zarost. Mężczyźni na skórze twarzy posiadają bujne owłosienie, chodzi tu przede wszystkim o brodę i wąsy.
Kolejną różnicą jest grubość skóry, może być ona nawet o 25% grubsza od skóry kobiet. Skóra twarzy mężczyzn posiada również większą ilość gruczołów łojowych, co przekłada się na zwiększone ryzyko wystąpienia zaskórników lub trądziku.

Po pierwsze oczyszczenie

Oczyszczenie twarzy stanowi ważny krok w codziennej pielęgnacji. Pozwala pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych na skórze w ciągu całego dnia. Aby odpowiednio oczyścić skórę twarzy nie wystarczy do tego zwykłe mydło. W rzeczywistości może ono przynieść więcej złego niż dobrego, gdyż zwiększa ryzyko przesuszania skóry twarzy.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się produkty przeznaczone specjalnie do tego celu. Najczęściej występują pod postacią żelu, pianki lub peelingu. Dla bardziej odważnych panów, polecamy raz w tygodniu stosować różnego rodzaju maseczki, które dodatkowo wzmocnią efekt tych produktów.

Po drugie odżywienie i nawilżenie

O odżywienie skóry zadbają różnego rodzaju olejki odżywcze. Dobrym rozwiązaniem są również zabiegi kosmetyczne gdyż ich efekty utrzymują się najdłużej.
Krem nawilżający powinien stanowić podstawę każdej kosmetyczki. Odpowiednie nawilżenie ma ogromny wpływ na tworzenie warstwy ochronnej skóry, chroniącej ją przed nadmiernym wysuszeniem.
Należy pamiętać, że użycie olejku nie zwalnia z użycia kremu. Wręcz przeciwnie, olejowanie twarzy powinno być etapem poprzedzającym kremowanie.

Odpowiednie golenie

Pomimo, że golenie jest sprawą indywidualną, czynność ta powinna być wykonywana z przestrzeganiem kilku zasad. Niektórzy mężczyźni zmuszeni są do golenia codziennie, innym zaś wystarczy raz na tydzień. Zależnie od preferencji panów w tym celu można stosować maszynkę jednorazową, golarkę elektryczną lub brzytwę.

Aby załagodzić podrażnienia powstałe po goleniu zaleca się stosowanie następujących produktów:

Balsamy po goleniu

Stosowanie balsamu bardzo dobrze sprawdzi się po każdym goleniu. Dzięki jego działaniu, skóra będzie gładka i odżywiona. Ukoi podrażnioną skórę a co więcej zapobiegnie wystąpieniu podrażnień.

Woda po goleniu

Woda po goleniu posiada właściwości podobne do balsamu dodatkowo zawierając w sobie perfum. Po jego użyciu skóra zostanie złagodzona oraz nada jej nieziemski zapach. Niestety wiele wód po goleniu zawiera w swoim składzie alkohol, który wysusza skórę dlatego nie zaleca się go stosować do codziennej pielęgnacji. Może być alternatywą dla balsamu, na “specjalne wyjścia”.