Pinoterapia i Pinopresura – różnice

Pinoterapia zaliczana jest do terapii odruchowych, których celem jest mobilizacja organizmu do funkcji samonaprawczych. Terapia  polega na pobudzeniu odpowiednich tkanek w ciele człowieka za pomocą narzędzi, zwanych pinami oraz pinokatami.

Kiedy wykonać zabieg i jak wygląda

            Zabieg powinien zostać wykonany, kiedy cierpimy na dolegliwości bólowe o różnym podłożu, gdy mamy zaburzoną ruchomość w stawach, czujemy się zesztywniali albo chcemy pobudzić tkankę do regeneracji (np. bliznę).
Do problemów nadających się do pracy z pinami możemy zaliczyć migreny, bóle mięśniowe, neurologiczne, naczynioworuchoowe, pourazowe, pooperacyjne czy bóle kręgosłupa. Do samego zabiegu nie należy się specjalnie przygotowywać, należy jedynie zadbać o higienę ciała. Pamiętajmy, że jeśli występują choroby nowotworowe, epilepsja, ciąża (w pierwszym trymestrze) lub czynna zakrzepica zabieg nie może być wykonany.

Efekty

      Pinoterapia pozwala na wyciszenie układu współczulnego na rzecz przyspółczulnego, który odpowiada za  zmniejszenie napięcia mięśniowego. Układ współczulny sympatyczny odpowiada za reakcję walki i mobilizacji do działania, więc dyskomfort, który pozostaje w ciele często zostaje wywołany przez czynniki stresowe.
Podczas zabiegu pobudzamy krążenie krwi i limfy. Dzięki temu nasz organizm jest pobudzony do regeneracji czy redukcji obrzęków. Pinoterapia na powłoki brzuszne pobudza organizm do lepszego trawienia czy usuwania zbędnych produktów przemiany materii z wątroby.
Celem terapii jest także pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych, dzięki temu nasz układ ruchu może odbierać odpowiednie informacje z mózgu, przez co dochodzi do rozluźnienia tkanek i zmniejszenia bólu.
Za pomocą narzędzi można wyciszyć układ nerwowy co świetnie sprawdza się w wyciszaniu po wyjątkowo stresowych okresach.

Pinopresura – na czym polega

Nazwa pinopresury wywodzi się z połączenia słów pin (szpilka) oraz presura (uciskanie). Terapia ta czerpie wzorce z osiągnięć akupunktury, akupresury, refleksoterpaii, suchego igłowania, biofizyki, neurofizjologii i ortopedii. Metoda polega na naturalnych zdolnościach organizmu do samoleczenia.

Kompleksowa terapia

Pinoterapia jest najbardziej skuteczna, gdy łączymy ją z innymi metodami terapii manulanej. Świetnie uzupełnia ją suche igłowanie, terapia wisceralna czy masaż tkanek głębokich.
Odpowiednie połączenie technik sprawia, że jesteśmy w stanie pozbyć się wielu problemów z ciała.