Przebarwienia na skórze — jak im zaradzić?

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia na skórze powstają, gdy na danym obszarze skóry występuje nadmiar melaniny — naturalnego pigmentu, który nadaje barwę skórze, włosom i tęczówce oka. Plamy pigmentacyjne mogą być spowodowane przez kilka czynników. Najczęściej pojawiają się na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i przez brak stosowania filtrów UV. Niektóre zioła, leki i kosmetyki działają fotouczulająco, co oznacza, że jeśli po ich zastosowaniu nie użyjemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, to narazimy się na pojawienie się plam. Z tego powodu należy również unikać wystawiania ciała na słońce bezpośrednio po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych. Przyczynę powstawania przebarwień stanowią także często zmiany hormonalne, związane z ciążą, chorobami tarczycy lub menopauzą. Wraz z wiekiem, prawdopodobieństwo pojawienia się plam pigmentacyjnych wzrasta. Przyczynia się do tego fakt, że starzenie powoduje zwiększenie się aktywności i powierzchni melanocytów. Często występują także przebarwienia pozapalne, związane z trądzikiem lub wysypkami.

Jak zaradzić powstawaniu przebarwień?

Najbardziej skuteczną metodą, dzięki której można uniknąć powstawania przebarwień, jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki. Zdecydowanie pomoże w tym wprowadzenie ochrony przeciwsłonecznej do kosmetycznej rutyny. Należy ją stosować przez cały rok, ponieważ nawet zimą promieniowanie UV wpływa destrukcyjnie na naszą skórę. Latem zaleca się wybieranie kosmetyków z filtrami powyżej 30 SPF, w pozostałych miesiącach minimum 25 SPF. Oprócz tego warto powstrzymać się od korzystania z solarium i skrócić czas ekspozycji na słońcu.


Przebarwienia na skórze

Metody leczenia przebarwień

Leczenie przebarwień przebiega różnie w zależności od ich rodzaju, głębokości oraz miejsca powstania. W przypadku niewielkich zmian pomóc może zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Przede wszystkim, warto wprowadzić do pielęgnacji składniki czynne, które stymulują proces złuszczania naskórka, takie jak retinol oraz kwas azelainowy w niewielkich stężeniach. Ich regularne stosowanie wpłynie na spłycenie oraz rozjaśnienie przebarwień. Natomiast ekstrakt z witaminy C za sprawą swoich właściwości przeciwrodnikowych, chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, a także ujednolica koloryt cery. Przebarwienia o większym natężeniu mogą jednak nie zareagować na domową pielęgnację, a wtedy warto sięgnąć po pomoc doświadczonego kosmetologa. W leczeniu plam pigmentacyjnych wykorzystuje się między innymi peelingi medyczne, oparte na działaniu kwasów o większym stężeniu, które silnie złuszczają naskórek oraz stymulują syntezę kolagenu i elastyny. Innym zabiegiem, gwarantującym skuteczne usuwanie przebarwień jest mezoterapia igłowa, która wyraźnie ujednolica koloryt skóry. System mikronakłuć pobudza procesy regeneracyjne naskórka oraz wygładza cerę. Jeśli zmagasz się z problemem uporczywych przebarwień, to zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą zabiegów, przeprowadzanych w naszym salonie.