Przebarwienia na twarzy

Promienna i zdrowo wyglądająca cera to marzenie każdej kobiety. W końcu nieskazitelna skóra na twarzy to nasza wizytówka, która dużo mówi o naszym stanie zdrowia, oraz o tym, jak o siebie dbamy. Czy wygląd twarzy zależy tylko i wyłącznie od naszych działań? W dużej mierze tak, ale nie całkowicie. Liczne zmiany skórne, czy przebarwienia powstają z przyczyn od nas niezależnych, takich jak zaburzenia poziomu melaniny lub choroby dermatologiczne. Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na twarzy i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny przebarwień:

Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają się u osób, które posiadają zaburzenia poziomu melaniny. Jest to ciemny barwnik skóry, który odpowiada m.in za jej koloryt. Nierównomierne rozmieszczenie tego barwnika skutkuje tym, że na skórze mogą pojawić się przebarwienia w postaci plam lub zaczerwienień. Występowanie plam potęguje ich ekspozycja na promienie słoneczne. Dlatego ważne, aby osoby posiadające problem przebarwiającej się cery, w odpowiedni sposób chroniły twarz podczas opalania. Plamy na twarzy często pojawiają się u osób, które miały lub nadal mają problem z trądzikiem. Wtedy przebarwienia występują głównie w miejscach, w których wcześniej znajdowały się krostki. Kwestia występowania zmian skórnych i przebarwień to także czynniki zdrowotne, hormonalne i genetyczne. Choroby takie jak nadczynność nadnerczy czy schorzenia wątroby, bardzo często skutkują pojawianiem się plam na twarzy.

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Na szczęście w dzisiejszej dobie rozwiniętej medycyny, przebarwienia na twarzy to nie ,,koniec świata’’. Jest wiele dermatologicznych, jak i domowych sposobów na pozbycie się niechcianych zmian skórnych. Należy jednak pamiętać, że w zależności od skali naszego problemu proces gojenia może znacznie wydłużyć się w czasie. Jednym z zabiegów rozjaśniających przebarwienia jest laseroterapia. Pod wpływem promieniowania i temperatury melanina jest rozbijana i traci swoje właściwości pigmentacyjne. W salonach kosmetycznych wykonuje się również mezoterapię mikoigłową oraz peelingi chemiczne kwasami medycznymi, które złuszczają i wyrównują koloryt skóry. Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się przebarwień. Należy jednak mieć na uwadze to, że sprawdzą się one jedynie w przypadku niewielkich przebarwień. Do takich sposobów należy przede wszystkim pielęgnacja twarzy przy użyciu dermokosmetyków, które zawierają substancje zmniejszające aktywność komórek barwnikowych, są hipoalergiczne i pozbawione szkodliwych składników. Warto jednak podkreślić, że najlepsze efekty uzyskamy w połączeniu terapii gabinetowej z pielęgnacją domową.