Rodzaje trądziku

Rodzaje trądziku

Trądzik jest w dużej mierze kojarzony z okresem dojrzewania, podczas którego każdy z nas doświadczył go w mniejszym lub większym stopniu. Jednak istnieją odmiany trądziku, które występują u osób dorosłych i nie są tak łatwe do zwalczenia, co nastoletnie wypryski. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu rodzaje trądziku oraz powiemy, jak mu zaradzić.
Trądzik pospolity
Jak sama nazwa wskazuje, jest to najbardziej popularny rodzaj trądziku, które obserwujemy u dorastających osób. Wywołuje go nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych spowodowane zmianami hormonalnymi. W tym rodzaju trądziku możemy określić dwie grupy zaskórników, otwarte, które są spowodowane nagromadzeniem się melaniny i keratyny oraz zamknięte, które tworzą się w głębszych warstwach skóry, spowodowane zalegającym martwym naskórkiem.
Wyleczyć trądzik pospolity możemy dzięki zastosowaniu różnego rodzaju maści i preparatów zawierających antybiotyk lub kwasy.
Trądzik ropowiczy
Jeden z gorszych rodzajów trądziku, ponieważ pojawiające się zaskórniki i guzki zawierające ropę, przez co proces ich gojenia jest znacznie dłuższy. Mogą pozostawić po sobie rozległe i nierówne blizny. Aby temu zaradzić zaleca się skorzystanie z różnego rodzaju zabiegów chemicznych, które nie tylko wpłyną na zmniejszenie ilości wyprysków, ale również poprawią wygląd skóry i wygładzą blizny.
Trądzik skupiony
Najczęściej dotyka mężczyzn, kobiety niezwykle rzadko mają do czynienia z tego rodzaju trądzikiem. Charakteryzują go duże zaskórniki zawierające ropę, których jest bardzo duża ilość oraz są skupione w jednym miejscu, co znacznie pogarsza stan choroby. Po niedoskonałościach charakterystycznych dla tego rodzaju trądziku często zostają duże blizny o nieregularnych kształtach.
Aby mu zaradzić zaleca się stosowanie preparatów na bazie alkoholu. Najlepiej dobrać je w oparciu o konsultację z dermatologiem, by nie pogorszyć stanu skóry.
Trądzik bliznowaty
Może występować jednocześnie z trądzikiem ropowniczym i skupionym lub samodzielnie. Charakterystyczne dla niego są twarde guzki o nieregularnych kształtach, często posiadające wypustki. Ich gojenie również wiąże się z powstawaniem blizn.
Leczenie tego rodzaju trądziku zaleca się jak najwcześniej, aby zapobiec pojawianiu się blizn. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem, który dobierze środki doustne oraz miejscowe preparaty wpływające na złagodzenie zmian skórnych.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest charakterystyczny dla osób starszych i częściej dotyka kobiety. Powstaje poprzez zaburzenia naczyniowe oraz łojotok. W tym przypadku nie występują zaskórniki, a zmiany rozpoczynają się od nosa, rozciągają na policzki, następnie brodę i czoło. Często występują również na szyi i dekolcie. Ten rodzaj trądziku charakteryzuje się rumieniem, którego następstwem są grudki i krosty. Wpływ na jego pojawienie się może mieć stres, niezdrowa dieta, a także spożywanie alkoholu.
W tym rodzaju również możliwe jest leczenie doustne, jak i miejscowe. Ważne by umiejętnie dobrać preparaty i stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.
Trądzik wywołany
Jak sama nazwa wskazuje, trądzik wywołany nie jest wynikiem naturalnych skłonności skóry, a efektem działania substancji drażniącej. Może być spowodowany zażywaniem leków, których substancje uczulają skórę lub stosowaniem kosmetyków o nienaturalnych składnikach.
Podczas leczenia należy zaprzestać stosowania środków, które go wywołały. Trądzik można leczyć doustnie lub stosować specjalne maści.