Skóra trądzikowa – jak dbać?

Skóra mierząca się z problemami trądzikowymi wymaga delikatnej oraz szczególnej pielęgnacji, gdyż jej właściwości są podatne na podrażnienia, alergie i liczne, dokuczliwe zmiany skórne. Podstawą jest, żeby pielęgnacja cery trądzikowej była oparta o lekkie, antybakteryjne preparaty pielęgnacyjne z dobrym składem, posiadające łagodzący wpływ na stany zapalne skóry oraz zatrzymujące nadmierne wydzielanie sebum. Środki do skóry trądzikowej nie powinny również zawierać alkoholu, który ma drażniący wpływ na zmiany skórne, a także może powodować reakcje obronne skóry w postaci wydzielania sebum, czy też przesuszać naskórek. Problemy trądzikowe często dotykają nastolatki w okolicy 12-19 roku życia, natomiast może pojawić się również u osób dorosłych. Poza stosowaniem odpowiednich preparatów do skóry bardzo ważne jest zachowanie regularności oraz dokładności przy jej pielęgnacji. W finalnym efekcie może to pomóc w wyeliminowaniu zaskórników, wyprysków, czy innych niedoskonałości.

Procesy pielęgnacji

Podstawowym etapem pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładnie oczyszczanie, które powinno być wykonywane rano i wieczorem. Dzięki regularnemu oczyszczaniu skóra pozbywa się niepotrzebnych bakterii oraz wydzielonego sebum w trakcie dnia. Za powstawanie wyprysków oraz innych zmian trądzikowych na twarzy odpowiedzialne są namnażające się bakterie Propionibacterium acnes, dlatego ich regularne usuwanie będzie miało działanie profilaktyczne wobec trądzikowych zmian. Dodatkowo dobrze jest zadbać o tonizację, gdyż może znamiennie wpływać na efekt świecenia skóry i zmniejszyć produkcję sebum. Tonik dobrze jest użyć zaraz po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Następnym etapem pielęgnacji jest nawilżanie za pomocą kremów nawilżających, które można dostosować do odpowiedniego typu skóry. Pozytywny wpływ na cerę trądzikową ma również peeling – wykonywany co najmniej raz w tygodniu dokładnie oczyści skórę w najtrudniejszych jej zakamarkach, jednocześnie nie dokonując przy tym podrażnienia. Ostatecznym etapem pielęgnacji jest dostosowanie makijażu, który najlepiej jak będzie delikatny oraz wykonany za pomocą lekkich kosmetyków takich jak np. podkład mineralny wykazujący działanie antybakteryjne.

pielęgnacja twarzy

Co dobrze działa na skórę?

W przypadku środków do oczyszczania i pielęgnacji skóry pojawia się dylemat wyboru preparatów, który będzie działał skutecznie na zmiany skórne, ale także nie będzie powodował dodatkowych podrażnień. Dobór odpowiednich kosmetyków do cery trądzikowej w dużej części jest kwestią indywidualną – nie ma jednego, uniwersalnego kosmetyku, który zadziała pozytywnie na każdą problematyczną skórę, gdyż jest to uzależnione od jej właściwości i tendencji alergicznych. Warto jest jednak szukać środków bogatych w takie składniki jak: rumianek działający antyseptycznie, hibiskus wyrównujący koloryt skóry i jej powierzchnię, olejek z drzewa herbacianego, olej z czarnuszki, olej z konopi, czy też żel aloesowy. Poza stosowaniem odpowiednich środków dobrze jest też zadbać o wartościową i zbilansowaną dietę, bogatą w żywność o właściwościach detoksykujących.

Jeżeli chcieliby Państwo wspomóc proces leczenia cery trądzikowej, zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami zabiegów oczyszczających skórę twarzy, czy też innymi zabiegami na ciało. Wszystkie szczegóły dotyczące oferty znajdą Państwo na stronie internetowej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług kosmetologicznych już dziś!