Wegańskie odżywanie włosów

Na zdrowym ciele zdrowy włos

Coraz częściej przechodzimy na dietę wegańską z powodów etycznych, ekologicznych czy zdrowotnych. Wybierając styl życia oparty na doktrynie weganizmu realnie przyczyniamy się do poprawy życia zwierząt, planety i nas samych w większym stopniu niż nam się wydaje! 🙂

Jak wygląda dieta wegańska?

Oficjalnie termin weganizm ukuty został w 1944 roku, w Wielkiej Brytanii przez założyciela Towarzystwa Wegańskiego – Donalda Watsona. Weganie rezygnują nie tylko ze spożywania zwierząt i produktów odzwierzęcych, lecz dążą też do całkowitego wyeliminowania ich eksploatacji w swoim życiu. W praktyce oznacza to, że odrzucane są także skóry zwierzęce używane do wyrobu kurtek, torebek czy butów. Osoby na diecie roślinnej wstrzymują się również od spożywania miodu oraz noszenia jedwabnych tkanin.

Pomimo restrykcyjnych zasad, liczba wegan na świecie jest aktualnie kłopotliwa w oszacowaniu. Jednakże od 2017 roku ilość osób na diecie roślinnej znacząco się zwiększyła, zastanawiamy się: co przyciąga zwolenników weganizmu? Według nas po pierwsze lepsze samopoczucie i zwiększona świadomość tego, co dzieje się na naszej planecie i w naszym żołądku, a po drugie – widoczne poprawienie kondycji ciała, w tym również skóry i włosów!

Nowoczesność i tradycja w jednym

Wybór kosmetyków naturalnych jest inwestycją trudną do przecenienia. Oparte na roślinnych składnikach szampony i inne specyfiki są przede wszystkim bezpieczne i skuteczne. Działając w zgodzie z naturą wracamy do korzeni, co nie oznacza jednak, że musimy zrezygnować z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Dzisiejsze kosmetyki łączą w sobie babcine zioła z nowinkami pochodzącymi z laboratoriów i szklarni na całym świecie. Znane nam są już powszechnie używane rośliny takie jak pokrzywa, łopian czy skrzyp w produktach do włosów, ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się także warzywa i oleje.

Tajniki roślinnej pielęgnacji

Myślę, że niejedna Pani rozpoczynając przygodę z roślinnymi kosmetykami czuła się nieco jak czarodziejka we własnej łazience. Odpowiednie połączenie ziół, ekstraktów z owoców i warzyw w towarzystwie olejów może wyczarować nam jeszcze bardziej lśniące, mocne i sprężyste włosy niż się spodziewałyśmy! Jednak aby uniknąć przemienienia się w czarownicę o potarganej grzywie, warto przestrzegać kilku zasad, m.in. dokładnego oczyszczania, nawilżania i zrównoważonej stylizacji.

Porowatość – jakie włosy tak naprawdę masz?

Podejrzewamy, że zdarzyło się Wam pewnie użyć zachwalanego przez koleżanki kosmetyku i odnieść całkowicie odmienny rezultat. Powodem mogła być porowatość włosów, która może brzmi dość zagadkowo jest jednak bardzo prosta do sprawdzenia, poniżej krótka definicja:

  • Włosy niskoporowate – to takie, które pozostają z natury mocne i lśniące, zbyt duża ilość nakładanych produktów obciąża je.
  • Włosy średnioporowate – dość często spotykany rodzaj włosa, w którym łuski są mniej więcej równomiernie rozłożone i nie odstają za bardzo. Włosy wyglądają na zdrowe i są dość odporne na uszkodzenia, zdarza im się spuszyć.
  • Włosy wysokoporowate – delikatne, bardzo często kręcone włosy, które kochają zwracać na siebie uwagę. Są kruche i cienkie, wymagają kompleksowej pielęgnacji.

Absolutny hit ostatnich lat – maski

Niezależnie od tego jaką łuską włosa obdarowała nas natura możemy śmiało używać masek. Zimowa pora szczególnie zachęca do domowego SPA, polecamy więc uniwersalną wegańską maseczkę L’Oreal Source Essentielle Nourishing, która rozpieści nawet bardzo wymagające włosy.